NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
5988
Творчески отражения

Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева. Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“

| 29 Юни 2024, 11:37 ч.
Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
Снимка © DFA

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева.

Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.

Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава  образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.

„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.

Барзегар е продуцент на няколко наград

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

На 9 август е премиерата на „Borderlands: Тайната реликва“ с Кейт Бланшет, съобщават от bTV Studios.

Във филма по едноименната видео игра Лилит (Кейт Бланшет), известен ловец на глави с тайнствено минало, неохотно се завръща в своя дом Пандора – най-хаотичната планета в галактиката. Нейната мисия е да намери липсващата дъщеря на Атлас (Едгар Рамирес), най-големият гадняр във вселената. Лилит заформя изненадващ съюз с банда аутсайдери.

Това са Роланд (Кевин Харт) – опитен наемник със собствена мисия, Тайни Тина (Ариана Грийнблат) – дива, млада и унищожаваща всичко по пътя си, Крейг (Флориан Мунтяну) – мускулестият защитник на Тина, Танис (Джейми Лий Къртис) – ексцентричен учен, видяла всичко, и Клаптрап (Джак Блек) – са

Едно от най-новите заглавия на балетната трупа на Държавна опера Бургас "Корсар" ще бъде представено в рамките на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" на 26 август в Летния театър, съобщават от културната институция в морския град. 

Представлението с режисьор и постановчик Галина Калчева и сценограф Иван Токаджиев ще бъде предпоследното от програмата на 17-ите поред празници "Емил Чакъров", организирани съвместно от Държавна опера Бургас и общината. 

Балетът по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски, хореографията на Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев и с либрето, дело на  Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж и базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон. 

В ролите влизат солистите Даниела ТуртумановаСтоянова, примабалерина на Бургаската опера, както и Теодор Цаков, солист на балетната

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“. За участие са изпратени 4500 творби на деца и младежи от 78 страни.  

Ананиева припомни, че най-високото отличие на конкурса "Наградата на ЮНЕСКО" – почетен медал и сертификат, спечели тринадесетгодишната Пламена Захариева, а с отличие "Номиниран автор" е удостоен седемгодишният Аристеидис Сиармпас, възпитаници на плевенската школа. 

Още пет деца от "Колорит" са носители на наградата "Селектиран автор". Други 67 малки художници от плевенската школа са отличени със сертификати, а техните творби ще бъдат съхранени в Художествената библиотека "Спомени за бъдещето" като художествено наследство на човечеството и свидетелство за културното богатство и креативност на младите хора по света. Те ще бъдат дигитализирани като съкровище, с възможност да бъде видяно от много хора по света в Световния институт за младежко изкуство към Центъра на ЮНЕСКО във Франция.

Припомняме, че едно от последните отличия на възпитаник на Майя Ананиева донесе шестгодишният Кристиан Петров, удостоен със златен медал от Международния конкурс "Space art – Космическо изкуство 2024" на Европейската асоциация за обучение по астрономия – ЕААЕ. 

За първи път септември ще бъде обявен за месец на културата в Созопол.

Програмата носи името "Антеа арт“ и ще предложи на жителите и гостите на града разнообразна програма с различни изкуства, съобщават от пресцентъра на Община Созопол.

Начало на програмата ще поставят 40-ите Празници на изкуствата "Аполония", а до края на месеца ще има още кино, музика, изобразително изкуство, кулинария и литературни вечери.

На 8 септември летен амфитеатър "Аполония" ще е домакин на Международния влашки събор. Между 16 и 18 септември българи, турци, гърци и сърби ще пристигнат за фестивала "Балкантеа", в който ще бъдат представени песни, танци, изобразително изкуство и кулинарните специфики на държавите.

Между 14 и 19 септември ще се проведе и Фестивал на хумора в изкуството "Черноморец се смее".

Тракийските дружества от няколко града в страната ще събера

Кевин Спейси ще получи италианската награда „Нации“ за цялостни постижения в гр. Таормина на 21 юли. На тържествената церемония в Гръцкия театър актьорът ще изнесе 15-минутно представление, съобщи „Холивуд рипортър“.

Това е втората награда, която Кевин Спейси получава в Италия, след като през 2017 г. срещу него бяха повдигнати обвинения за сексуално нападение първо в САЩ, а след това и във Великобритания. Лауреатът на два приза „Оскар“ беше оправдан, но кариерата му се срина.

Наградата “Нации“ се присъжда под патронажа на италианския Сенат и на Сицилия. 

„Кевин Спейси е непреходен монумент в историята на киното и театъра, който безспорно заслужава шанса да възстанови кариерата си“, казаха организаторите на наградата Мишел Куратоло и Марко Фаланка. 

Наградата „Нациите“ се връчва за 18-и път. Нейни носители са Джина Лолобриджида, Клаудия Кардина

Изложба с название „Пасажери между две морета“ откриват в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна художници от българския крайморски град и нидерландския град Дордрехт. Колекцията включва произведения на 13 автори от двете страни в различни направления на визуалните изкуства от живопис и скулптура до видео арт и инсталация.

Съвместната инициатива е продължение на традицията за обмен на изкуство, развивана през последните четири десетилетия. Двата града са побратимени от 2001-а. Настоящата изложба е организирана от Община Варна и Фондацията за побратимяване „Дордрехт - Варна“ и ще остане в градската галерия до 10 юли. Откриването е тази вечер.

Варненските автори в експозицията са Ангел Атанасов, Велина Гребенска, Владимир Иванов, Илия Янков, Милко Божков, Стефка Георгиева и Цветан Кръстев. Холандската страна е представена от Аника Хокстенбак, Бабс ван

Популярните песни са станали по-прости по отношение на ритмите и мелодиите през последните 70 години, сочи изследване на двама британци в научното списание Scientific Reports. 

Маделин Хамилтън и Маркъс Пиърс от Лондонския университет „Куин Мери“ са анализирали най-популярните песни, които са попаднали в Топ 5 на годишната класация за сингли на „Билборд“ между 1950 г. и 2022 г. В анализа са включени над 350 песни.

Статистическият анализ показал, че сложността на ритмите и тоналните аранжименти на песните намалява средно през годините, заедно със значителното увеличение на средния брой ноти, свирени в секунда.

Изследователите установяват два спада през 1975 г. и 2000 г. и един по-малък през 1996 г., които се характеризират със значително намаляване на сложността.

Учените обясняват спада през 1975 г. с появата на нови жанрове като

Роузи Ейсор ще представи изложбата си Beast в столичната галерия „Ко-оп“. Експозицията ще бъде открита на 4 юли и ще продължи до 28 юли, съобщават домакините на събитието. 

Роузи Ейсор е визуален артист и съосновател на арт колектива Blood Becomes Water (2010). Учи сценография в Академията за изящни изкуства във Флоренция (2009) и завършва магистърска степен по визуални изкуства и кураторски изследвания в Милано (2012). „Роузи винаги е експериментирала с нови медии за разработване на проекти.

От 2021 г. тя се насочва към тъфтинг и текстил, което я отвежда до участия в дизайнерски фестивали и изложби, както и до резиденция в творческият инкубатор ViaFarini в Милано. Нейните произведения и тези на BBW са представяни в множество изложби и панаири на печатни издания. След участие в изложбата „The F* Word — Guerrilla Girls and Feminist Graphic Design“ (2023), техните и

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
5988
Творчески отражения

Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева.Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“.

| 29 Юни 2024, 11:37 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
Плевенската художничка Майя Ананиева е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година
Снимка © DFA

Плевенската художничка Майя Ананиева, която е и ръководител на арт школа "Колорит", е удостоена с Почетна награда на ЮНЕСКО за 2024 година – Sertificate of honor. Това съобщи Ананиева.

Тя допълни, че наградата се присъжда от Световния институт за младежко изкуство – Център на ЮНЕСКО в град Троа, Франция, за изключителното представяне на арт школа "Колорит" в Международния конкурс за пластични изкуства "Семената на художниците от цял свят". Тази година той е на тема "Олимпийските игри от Древна Гърция до съвременните игри, спортни таланти със споделени ценности“. За участие са изпратени 4500 творби на деца и младежи от 78 страни.  

Иранската художничка Лалех Барзегар ще гостува с изложба в троянската галерия „Серякова къща“, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

Изложбата, която се осъществява със съдействието на поета и писател д-р Набиола Масуми и троянската художничка Надежда Христова, ще бъде открита на 14 август.

Това е четвърта самостоятелна изложба за иранската художничка и режисьор. След като завършва кинорежисура в Soore Art and Film University в Техеран, Барзегор продължава  образованието си в Академията за медийни изкуства в Кьолн (Германия) и в Художествената академия „Сейнт Мориц“ (Швейцария), разказа уредничката.

„Лалех Барзегар развива уникален художествен стил, характеризиращ се с комбинация от абстрактни форми и изразителни цветове, а художественият израз размива границите между филма и живописта“, каза Шошкова.

Барзегар е продуцент на няколко наград

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

На 9 август е премиерата на „Borderlands: Тайната реликва“ с Кейт Бланшет, съобщават от bTV Studios.

Във филма по едноименната видео игра Лилит (Кейт Бланшет), известен ловец на глави с тайнствено минало, неохотно се завръща в своя дом Пандора – най-хаотичната планета в галактиката. Нейната мисия е да намери липсващата дъщеря на Атлас (Едгар Рамирес), най-големият гадняр във вселената. Лилит заформя изненадващ съюз с банда аутсайдери.

Това са Роланд (Кевин Харт) – опитен наемник със собствена мисия, Тайни Тина (Ариана Грийнблат) – дива, млада и унищожаваща всичко по пътя си, Крейг (Флориан Мунтяну) – мускулестият защитник на Тина, Танис (Джейми Лий Къртис) – ексцентричен учен, видяла всичко, и Клаптрап (Джак Блек) – са

Едно от най-новите заглавия на балетната трупа на Държавна опера Бургас "Корсар" ще бъде представено в рамките на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" на 26 август в Летния театър, съобщават от културната институция в морския град. 

Представлението с режисьор и постановчик Галина Калчева и сценограф Иван Токаджиев ще бъде предпоследното от програмата на 17-ите поред празници "Емил Чакъров", организирани съвместно от Държавна опера Бургас и общината. 

Балетът по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски, хореографията на Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев и с либрето, дело на  Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж и базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон. 

В ролите влизат солистите Даниела ТуртумановаСтоянова, примабалерина на Бургаската опера, както и Теодор Цаков, солист на балетната

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж

Ананиева припомни, че най-високото отличие на конкурса "Наградата на ЮНЕСКО" – почетен медал и сертификат, спечели тринадесетгодишната Пламена Захариева, а с отличие "Номиниран автор" е удостоен седемгодишният Аристеидис Сиармпас, възпитаници на плевенската школа. 

Още пет деца от "Колорит" са носители на наградата "Селектиран автор". Други 67 малки художници от плевенската школа са отличени със сертификати, а техните творби ще бъдат съхранени в Художествената библиотека "Спомени за бъдещето" като художествено наследство на човечеството и свидетелство за културното богатство и креативност на младите хора по света. Те ще бъдат дигитализирани като съкровище, с възможност да бъде видяно от много хора по света в Световния институт за младежко изкуство към Центъра на ЮНЕСКО във Франция.

За първи път септември ще бъде обявен за месец на културата в Созопол.

Програмата носи името "Антеа арт“ и ще предложи на жителите и гостите на града разнообразна програма с различни изкуства, съобщават от пресцентъра на Община Созопол.

Начало на програмата ще поставят 40-ите Празници на изкуствата "Аполония", а до края на месеца ще има още кино, музика, изобразително изкуство, кулинария и литературни вечери.

На 8 септември летен амфитеатър "Аполония" ще е домакин на Международния влашки събор. Между 16 и 18 септември българи, турци, гърци и сърби ще пристигнат за фестивала "Балкантеа", в който ще бъдат представени песни, танци, изобразително изкуство и кулинарните специфики на държавите.

Между 14 и 19 септември ще се проведе и Фестивал на хумора в изкуството "Черноморец се смее".

Тракийските дружества от няколко града в страната ще събера

Кевин Спейси ще получи италианската награда „Нации“ за цялостни постижения в гр. Таормина на 21 юли. На тържествената церемония в Гръцкия театър актьорът ще изнесе 15-минутно представление, съобщи „Холивуд рипортър“.

Това е втората награда, която Кевин Спейси получава в Италия, след като през 2017 г. срещу него бяха повдигнати обвинения за сексуално нападение първо в САЩ, а след това и във Великобритания. Лауреатът на два приза „Оскар“ беше оправдан, но кариерата му се срина.

Наградата “Нации“ се присъжда под патронажа на италианския Сенат и на Сицилия. 

„Кевин Спейси е непреходен монумент в историята на киното и театъра, който безспорно заслужава шанса да възстанови кариерата си“, казаха организаторите на наградата Мишел Куратоло и Марко Фаланка. 

Наградата „Нациите“ се връчва за 18-и път. Нейни носители са Джина Лолобриджида, Клаудия Кардина

Изложба с название „Пасажери между две морета“ откриват в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна художници от българския крайморски град и нидерландския град Дордрехт. Колекцията включва произведения на 13 автори от двете страни в различни направления на визуалните изкуства от живопис и скулптура до видео арт и инсталация.

Съвместната инициатива е продължение на традицията за обмен на изкуство, развивана през последните четири десетилетия. Двата града са побратимени от 2001-а. Настоящата изложба е организирана от Община Варна и Фондацията за побратимяване „Дордрехт - Варна“ и ще остане в градската галерия до 10 юли. Откриването е тази вечер.

Варненските автори в експозицията са Ангел Атанасов, Велина Гребенска, Владимир Иванов, Илия Янков, Милко Божков, Стефка Георгиева и Цветан Кръстев. Холандската страна е представена от Аника Хокстенбак, Бабс ван

Популярните песни са станали по-прости по отношение на ритмите и мелодиите през последните 70 години, сочи изследване на двама британци в научното списание Scientific Reports. 

Маделин Хамилтън и Маркъс Пиърс от Лондонския университет „Куин Мери“ са анализирали най-популярните песни, които са попаднали в Топ 5 на годишната класация за сингли на „Билборд“ между 1950 г. и 2022 г. В анализа са включени над 350 песни.

Статистическият анализ показал, че сложността на ритмите и тоналните аранжименти на песните намалява средно през годините, заедно със значителното увеличение на средния брой ноти, свирени в секунда.

Изследователите установяват два спада през 1975 г. и 2000 г. и един по-малък през 1996 г., които се характеризират със значително намаляване на сложността.

Учените обясняват спада през 1975 г. с появата на нови жанрове като

Роузи Ейсор ще представи изложбата си Beast в столичната галерия „Ко-оп“. Експозицията ще бъде открита на 4 юли и ще продължи до 28 юли, съобщават домакините на събитието. 

Роузи Ейсор е визуален артист и съосновател на арт колектива Blood Becomes Water (2010). Учи сценография в Академията за изящни изкуства във Флоренция (2009) и завършва магистърска степен по визуални изкуства и кураторски изследвания в Милано (2012). „Роузи винаги е експериментирала с нови медии за разработване на проекти.

От 2021 г. тя се насочва към тъфтинг и текстил, което я отвежда до участия в дизайнерски фестивали и изложби, както и до резиденция в творческият инкубатор ViaFarini в Милано. Нейните произведения и тези на BBW са представяни в множество изложби и панаири на печатни издания. След участие в изложбата „The F* Word — Guerrilla Girls and Feminist Graphic Design“ (2023), техните и

Припомняме, че едно от последните отличия на възпитаник на Майя Ананиева донесе шестгодишният Кристиан Петров, удостоен със златен медал от Международния конкурс "Space art – Космическо изкуство 2024" на Европейската асоциация за обучение по астрономия – ЕААЕ. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.